Korsika-Zajímavá místa na Korsice

 

 

Co stojí za vidění

               

Ajaccio

Ajaccio [Ažaksjo] je hlavním a největším městem Korsiky. Má kolem 80 000 obyvatel a leží v širokém zálivu Golfe d'Ajaccio. Přímo ve městě jsou menší pláže, rozsáhlejší pláže jsou jak směrem k Krvavým ostrovům (Iles Sanguinares), tak směrem na jih. Pro maniaky jsou ve městě 3 sochy Napoleona, znám lidi, kteří strávili přes půl dne hledáním třetí sochy (je v jihozápadní části města :-) ). Město samotné je docela hezké, zejména při setmění, kdy ožívají jeho uličky a přístav. V blízkosti města objevíte například 3-4 metrové červeně kvetoucí stromy, které vám budou povědomé. Jsou to muškáty.

Bastia ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Bastia je druhé největší město Korsiky (asi 40 000 obyvatel), a pro vás bude patrně také její vstupní branou, neboť z Livorna přistávají trajekty právě v Bastii. Pokud zvolíte trajekt z Francie, máte možností kde přistanete více. Bastia je v podstatě jediným průmyslovým městem Korsiky. Po přistání a vylodění se vyplatí zastavit se v informacích umístěných hned po levé straně při výjezdu z přístaviště. Seženete tam plánek města a při troše štěstí i skládací cestovní mapku Korsiky formátu A4 a kousek, která se hodí pro základní orientaci - nemusíte pak vždy rozkládat několik metrů čtverečních normální mapy.

Za prohlédnutí stojí starý přístav (nyní přeplněný malými jachtami), parčík se sochou Napoleona se dá, myslím, oželet, ale cestou po nábřeží od přístavu k němu narazíte po pravé straně na malý nenápadný kostelík (v 1.patře), který se vidět dá.

Podle mého názoru se určitě vyplatí vyjet si nad město na vrchol Serra di Pigno (s vysílacími věžemi). Dostanete se tam směrem na Saint Florent, odbočkou (odbočuje asi pod 160 stupni) s hlavní silnice asi po 5 km od Bastie. Odměnou vám bude nádherný daleký výhled na obě strany ostrova - záliv kolem Saint Florent i pobřeží kolem Bastie, hory na severním výběžku Korsiky (Cap Corse) a hory na jihu. Vřele doporučuji.

Před odjezdem z Korsiky se můžete stavit v rozsáhlém obchodním domě GEANT, ležícím po pravé straně při silnici z Bastie na Porto Vecchio. Výběr potravin, různých rybích salátů i čerstvých ryb, jakož i všeho ostatního, je opravdu velký.

Bonifacio ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Bonifacio [Bonifásjo] je nejjižnějším místem Korsiky. Přes moře se odsud díváte na jejího jižního souseda - Sardinii. Město je známé svými vysokými, vodou vyhlodanými útesy a pohled na pevnost (neboli citadelu) a staré město, postavené na těchto útesech, stojí za to.

Máte-li čas, obětujte peníz a vydejte se na projížďku lodí pod útesy a do mořské jeskyně. Plavba trvá asi hodinu a určitě je se na co koukat. Jak uvádím jinde, skupiny mají slevu (ukecáte až 50 %). Průvodce vám nabídne papírové složky s popisem toho, co uvidíte, a to klidně i v češtině.

Pěkné je nábřeží přístavu, a to jak z přímé blízkosti, tak i seshora, ze starého města. Na nábřeží jsou ještě dvě atrakce, které bych si rozhodně nenechal ujít. Pod schody od pevnosti najdete na rohu prodejnu korku, který je jedním z typických produktů Korsiky. V prodejně se můžete podivovat, co všechno lze z korku vyrobit. Počínaje pohledy (5F) přes vázy, popelníky a poznámkové bloky až po kravaty. Dámy jistě zaujme minisukně s vestičkou (5000F). Druhou, ještě lepší podívanou je mořské akvárium.

Pokud chcete ušetřit za parkování, dá se projet až ke kotvišti trajektů (na druhém konci nábřeží než odkud přijedete) a zaparkovat pod kopcem, pokud ovšem naleznete místo. Přímo na nábřeží bych raději neparkoval, mají tam takové ty značky, na kterých je naznačeno, jak vám vozidlo odtahují kamsi do neznáma.

Aquarium ve městě Bonifacio

... asi 100m od prodejny po nábřeží, směrem k placenému parkovišti. Za 20F dostanete letáček s popisem toho, na co se pak uvnitř díváte (letáčky jsou ve francouzštině, angličtině, němčině a italštině. Uvnitř najdete tuším asi 13 akvárií s potvorami, které jste patrně nikdy ještě neviděli. Například se díváte na podmořský kámen, když tu náhle kámen otevře oči a líně se na vás podívá. Nádherné jsou mořské hvězdice a sasanky. Je toho tam opravdu moc, přesvědčte se sami.

 

Calanche ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Nádherné červené skály v okolí města Porto. Silnice se vyšplhá nad moře a klikatí se mezi pěkně tvarovanými skalními útvary. Možno pochodit, výchozí místa: viz Korsika - Nejkrásnější turistické trasy.

 

Calvi

Starý přístav. Máte-li čas a chuť, prohlédněte si starou pevnost. Pěkné pláže ve městě i v okolí.

Col de Bavella ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Průsmyk mezi horským masívem při cestě z městecka Zonza do Solenzary na pobřeží. Výchozí místo pro horské tůry. Pro nádherné kaskády Du Polischel se vyplatí zajet autem asi 5 km směrem na Solenzaru a zaparkovat poblíž mostu. Autobusy se nedostanou až k mostu (je tam, tuším, zákaz) a poslední 1 nebo 2 km se musí pěšky.

Corte

Hezké malebné město s bohatou historií. Je charakteristické siluetou své pevnosti na kopci. Z města vycházejí dvě zajímavé turistické trasy: údolí Restonica s nástupem k nádherným jezerům (Lac di Melo, Lac di Capitello) a údolí Tavignano.

 

Kaskády Polischellu ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Podle mne jedno z nejzajímavějších míst na Korsice. Je docela dobře popsáno v [Korsika - Nejkrásnější turistické trasy]. Ve stručnosti: kousek se jde vodou, přeleze se skalka, přeplave se jezírko, zase kousek vodou, atd atd. celkem je tam kolem 13 kaskád s nádherně průzračnou vodou. Na poslední kaskádu vylezl jenom jeden z nás, (který měl horolezeckou průpravu). Ale zřejmě to jde obejít normálnějším způsobem než šplhat na asi pětimetrový strom a pak přeskočit na skalní římsu.

V každém případě kaskády Polischellu nejsou výletní procházkou, ale rozhodně stojí za vidění. Literatura doporučuje jako oblečení tenisky (do vody) a plavky, tričko se hodí proti spálení. Pokud chcete fotit, narozdíl od příruček myslím, že to jde, ale chce to na foťák nějaký vodotěsný obal.

Voda je dost hodně ledová, takže koupaní rozhodně osvěží. Pro méně zdatné lezce doporučuji lano nebo ještě raději zkušeného průvodce.

Kaskády de Anglais ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Kaskády De Anglais mají poněkud jiný charakter než kaskády Polischellu. Jsou poměrně široké, nejsou tak strmé a jsou pohodlně schůdné i s dětmi. Myslím, že patří k místům, které je dobré při návštěvě Korsiky určitě vidět.

Menhiry ve Filitose

 

Point de Vacca Morta

Hora s nádherným rozhledem směrem na Porte Veccio. Cesta na vrchol příjemná, v pohodě i s dětmi. Největším problémem pro nás bylo najít silnici, která vede k výchozímu místu. Změť neznačených silnic v lese chce trpělivost a trochu intuice. Ale rozhled z vrcholu vynahradí bloudění lesem.

 

Porto ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Miniměstečko, žijící v podstatě jen turisty. Na pohledech je často zobrazen pohled na ústí řeky Porto se strážní věží, pozůstatkem po vládě Janovanů. Zde je také hlavní pláž, sestavená z malých (1-2 cm) oblázků, které jsou dobrou akupresurou, jdete-li do vody. Je-li moře trochu zdivočelé větrem, přestavují však oblázky nepříjemnou masáž kotníků v příboji. Ve městě jsou 4 kempy a další v okolí. Podle mne je nejlepší Municipal (obecní), protože má vše, co člověk potřebuje, je levný a je blízko od moře. V Portu je benzínka a Supermarché neboli prodejna, kde můžete doplnit zásoby. V okolí stojí za vidění soutěska Spelunca, červené skály Calanches (Calanques)a městečko Piana, z kterého je nedaleko na pěknou písčitou pláž d'Arone.

Porto Vecchio

Přístav a v podvečer malebné městečko. Poněkud obtížnější je sehnat místo na zaparkování, nejlepší je projet centrum a dát se z kopce směrem k přístavu, asi po 1 km tam bývá za ostrou pravotočivou zatáčkou místo. Zažil jsem pokus projet centrum českým autobusem, povedlo se, ale nedoporučuji. Abychom projeli, museli jsme několik aut prostě odnést ze silnice na chodník, takže jsme se stali hlavní atrakcí toho večera.

 

Propriano ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Přístav na západním pobřeží, pěkné pláže ve městě i v okolí, k večeru kavárničky a restaurace, ale po pravdě řečeno, o nic nepřijdete, když jeho návštěvu vynecháte. V okolí (asi 10 km) naleziště pravěkých megalitů Filitosa, asi 15 km směrem na Bonifacio malebné vnitrozemské městečko Sartene. Italové a Němci využívají toho, že tu přistává trajekt z Francie, takže sem cestují s nejrůznějšími plavidly a nemusí se s nimi vláčet přes celý ostrov.

Saint Florent

Mořské lázeňské a turistické městečko s přístavem jachet a pláží kousek od města.

 

Sartene ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Podle příruček nejkorsičtější ze všech korsických měst. Křivolaké úzké uličky s kanalizací přilepenou ke stěnám domů zvenčí. Poklidné kavárničky. Město, které opravdu má své kouzlo.

Spelunca ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Městečko nedaleko města Porto a stejnojmenná řeka, na které jsou pěkné kaskády. Podle známých je cesta podle průvodce poněkud zdlouhavá. My jsme nechali auto v   městečku Spelunca a došli k mostu přes řeku (asi půl hodinky, polenošili u řeky a vrátili se zpět. Voda je, jak už bývá u korsických řek zvykem, dost studená.

Zonza ani_Obdelnik.gif (564 bytes)

Zonza je východiskem pro hory z masívu Bavella, je to vlastně pár kamenných domků a hotýlků uprostřed hor. Nedaleko leží průsmyk Coll de Bavella se soškou Madony, rozhledem na hory a místem k přespání (na vlastní riziko).