znak Mexico

Mexico lindo - Lidé

Mexico Popis cesty Galerie Odkazy Domů
španělština

Jací jsou lidé v Mexiku

Lidé v Mexiku jsou jako lidé kdekoliv jinde na světě. Dobří i zlí, srdeční i sobečtí, laskaví i nerudní, veselí i zapšklí.

Přesto jsme nějak častěji naráželi na ty dobré, srdečné, laskavé a veselé.

V Mexiku jsou lidé většinou pohodoví. To neznamená líní nebo neteční, prostě takové detaily, jako je například čas, příliš neřeší. Když jsme se například v horách ptali, v kolik nám jede autobus zpátky, odpovědi se lišily až o dvě hodiny. Nejlepší rada, kterou jsme dostali, byla: Tady se posaďte a on někdy pojede. Tak jsme se posadili a on časem přijel.

lidi1.jpg, 4,4kB

Mexičani mají rádi rodinu a děti. Chlapi jsou sice (nebo se stále ještě snaží být) Macho, ale děti jim na pláži mohou patlat písek od hlavy k patě a oni se na ně vlídně usmívají. Neviděli jsme, že by na děti někdo křičel nebo je bil.

Jako vždy a všude, existují vyjímky. Na nějakém webu kdosi psal, že od jihu na sever se mentalita mění od mexické k americké. Tak jsme projeli Mexiko od Mexico d.c. dolů na jih a bylo to v pohodě.

Mexičané jsou vstřícní. Vždy,když jsme potřebovali pomoci, nebo hledali trasu v mexickém metru, vždy se našel někdo ochotný a sám nabídl pomoc.

lidi2.jpg, 5,4kB

Možná tomu napomohlo i to, že jsem tam nemluvil anglicky, ale statečně lámal španělštinu. Mexičané obecně nemají Američany příliš v lásce a když jsem mnohokrát viděl, jak se Američané v Mexiku chovají, tak se jim ani nedivím.

Etnicky jsou Mexičané směsicí potomků různých indiánů a bělošských přistěhovalců (kolonizátorů). Například potomci Mayů jsou podsadití a mají (pro nás) široké rozpláclé nosy. Jsou v průměru tak malí, že moje žena měřicí 160cm si v metru připadla jako čahoun, protože všem koukala nad hlavou.

Když jsem psal, že Mexičané jsou príma, tak to dvojnásob platilo o potomky Zapotéků, kteří žijí v tzv. Pueblos Mancomunados v horách ve státě Oaxaca ve výšce přes 3000 metrů nad mořem. Byli to jedni z nejlaskavějších lidí, se kterými jsem se kdy potkal.

Náboženství

V Mexiku převládá katolické křesťanství, které tam zavlekli Španělé. Je to místy ovšem velice svérázná verze křesťanství, která do sebe vstřebala spoustu prvků z náboženství původních indiánů.

chamula.jpg, 5,3kB

Pro nás byla takovou vzorovou ukázkou mexické verze křesťanství vesnice Chamula ve státě Chiapas. Kostelík zvenku vypadal normálně, vevnitř už méně:

Podlaha byla vystlána dlouhým jehličím z borovic, svatí byli oblečení do textilních šatů a na krku jim viselo jedno nebo více zrcátek. Věřící klečeli na zemi obklopeni lahvemi coca-coly. Sem tam ležela na zemi taška se zaříznutou slepicí.

Jak jsme se později dozvěděli, ta cola tam byla proto, aby hodně krkali. Vydatným krkáním se tam zahání zlé síly a ďábel. Člověk, který je o tom přesvědčil a který tam má monopol na prodej coly, je jedním z nejbohatších v oblasti.

V kostele bylo bohužel zakázáno fotit a já tato přání respektuji. Přece jen se mi ale podařilo pořídit dokumentární fotografii z modelu těchto obřadů, a to v Muzeu geografie v hlavním městě, které určitě stojí za vidění.

Bezpečnost

Nevím, zda jsme měli nějaké mimořádné štěstí, ale ani jednou jsem neměl pocit, že by nám hrozilo nějaké nebezpečí.

V metru v hlavním městě jsme si samozřejmě hlídali peněženky a doklady, ale to je ve velkých městech normální kdekoliv ve světě.

curva.jpg, 6,0kB

Někteří "cestovatelé" jsou vyděšeni ze státu Chiapas. Pravdou je, že tam byly ozbrojené nepokoje, které měly docela opodstatnění:

Vláda Mexika tam před časem poslala své úředníky, aby vytvořili do té doby neexistující katastrální mapy. A protože úředníci jsou po celém světě stejní, tyto nenapadlo nic lepšího než to, že spoustu pozemků, na kterých žili místní obyvatelé po staletí, si napsala na sebe a začala původní vlastníky vyhánět. Někteří to vzdali a přestěhovali se do hlavního města, kde výrazně posílili chudinu žijící pod hranicí bídy, jiní však se začali bránit, no a konflikt byl na světě.

Problémem je samozřejmě severní oblast Mexika u hranice s USA. Vládnou tam ozbrojené drogové kartely a rozumný člověk se této oblasti vyhne velikým obloukem, protože tam opravdu JDE o život.