SARDINIE pro cestovatele

poslední změna: 19.11.2000

Podobně jako stránky o Korsice, vznikly tyto stránky proto, že dostupné informace o Sardinii, byly opět napsány šílenci poskytujícími informace o tom, kdy město dobili Kartáginci, ale nikoliv o cenách základních potravin a dostupnosti propan butanových náplní do vařiče. Pokusím se alespoň částečně tuto díru zalepit :-)

Protože informace o Sardinii jsou skrovné, budu rád za každé doplnění, upřesnění či opravu informací dále uvedených.

 

Úvodem:

Sardinie je především krásné moře a pláže. V porovnání s Korsikou má poněkud méně zajímavé vnitrozemí, ale moře je snad na Sardinii ještě krásnější než na Korsice.

Cestu jsme podnikli společně s mojí ženou a osmiletým synem v srpnu 2000. Díky požehnání režijní jízdenky jsme jeli až na jih Sardinie vlakem ( a samozřejmě trajektem). Po Sardinii jsme cestovali hlavně autobusy a částečně vlakem.

Vzhledem k dostupnosti mají obyvatelé Sardinie poměrně malé zkušenosti s českými a slovenskými turisty. Je tady tedy dobrá šance vytvořit si příznivou reputaci.

Toto poněkud podhryzává existence jakési česko - slovenské prázdninové komunity poblíž přístavu Golfo Aranci, kde tráví dovolenou na pláži bez sociálnich zařízení spousty majitelů režijní jízdenky ČSD. Myslím, že za peníze ušetřené za dopravu si lze přece jen nějaký ten kemp dovolit, zvláště na jihu, kde jsou skoro poloviční ceny než na drahém severu.


Obsah:

 


Kempy

Kempů je na Sardinii docela dost, ceny jsou srovnatelné s ostatními evropskými státy, přičemž nejdražší jsou na severu ostrova. Většinou mají definované 3-4 cenové tarify podle ročního období. Tato období nejsou u všech kempů stejná, ale obecně nejdražší je to od začátku srpna do 22.-30. srpna, a to výrazně.

Kempy, ve kterých jsme bydleli, byly označeny třemi hvězdičkami a byly slušné.

Systém placení je různý - někdy s platí jen za osoby, někde i za stan (někde rozlišují malý a velký) a motorové vozidlo.

Teplá voda ve sprchách se ve většině kempů platí zvlášť - buďto pomocí mincovních automatů, nebo žetonů koupených v recepci.

Recepce drží většinou siestu, takže mezi zhruba dvanáctou a čtvrtou hodinou v recepci nikdo není. To je dobré mít na paměti, pokud v recepci necháte pas a potřebujete odjet např. v jednu hodinu - je třeba odhlásit se již dopoledne.

Seznam kempů:

Kempy, kde jsme byli

Kempy, které mi odpověděly na e-mail

Ostatní kempy

 


 

Doprava

VLAK - Státní dráhy (Ferrovie dello Stato - FdS)

Vlaky státních drah jsou fajn, čisté, většinou klimatizované. Jedinou nevýhodou je, že železniční síť je minimální. Zde je přibližná mapka. Spojení z Macomeru do Nuoro je údajně autobusem - něco jako trvalá výluka - pokud jsem dobře porozuměl vysvětlení v italštině - radši si to někde ověřte.

Pokud chcete jezdit vlakem, vyplatí se před odjezdem si vytisknout odjezdy z přestupních a koncových stanic : Cagliari, Olbia, Sassari, Chilivani-Ozieri, Macomer, Oristano, Iglesias, Carbonia. Výbornou pomůckou je vyhledávač železničního spojení provozovaný německými státními drahami a je zde.

VLAK - úzkokolejka (Ferrovie della Sardegna - FdSard)

Ferrovie della Sardegna je společností, která provozuje úzkokolejky na Sardinii. Některé z tratí, zakreslených v mapce, již není v provozu a tak je dobré si předem zjistit, jak se věci mají. Např. trať Palau -> Sassari jezdí nyní pouze z Palau do Témpio. Jízdní řád se shání špatně - vlaky jezdí maximálně několikrát za den a proto bývá pokladna otevřena jen před odjezdem vlaku. V Palau lze zjistit odjezdy to města Témpio z papíru nalepeném na okně nádraží.

AUTOBUS

Na Sardinii provozuje autobusovou dopravu několik společností. Nejhustší síť má společnost ARST - Azienda Regionale Sarda Transport. Autobusům říkají místní obyvatelé Pulman.

- Autobus by byl výborným dopravním prostředkem, kdyby existoval snadno dostupný jízdní řád. Bohužel, zejména na jihu, je dostupnost informací o autobusovém spojení mizivá a místy jsou informace šířeny pouze ústní lidovou slovesností. Pak nezbývá, než vypátrat, kdo je v příslušném místě chodící jízdní řád - a pak se s ním v jeho mateřštině domluvit - viz Jak se domluvit. Pokud tato osoba zrovna nemá dobrou náladu, nebo ji nepadnete do oka, může být odpovědí na to, zda má jízdní řád (Scusi, avete l'orario ?), lakonická odpověď "Jede ve čtrnáct".

Cestování autobusem také trošku komplikuje to, že zastávky autobusu jsou označeny jen tu a tam, zbytek je třeba vypátrat dotazy u místních obyvatel.

Jízdenky:

Jízdenky je nejlepší koupit předem. V některých autobusech lze jízdenky sice také koupit, ale většinou jsou asi o 20 % dražší a nefunguje to vždy - někdy vám řidič zastaví u nejbližší prodejny, kde mají lístky a počká, až si je tam skočíte koupit. Opět to ale znamená rozumět italštině. V některých místech se jízdenky prodávají v trafice (ne v každé). V jiných místech je to v místním baru (např. Villaputzu), pizzerii (Porto Coralo) či v prodejně fotopotřeb (Villasimius).

Jízdenky jsou rozděleny podle kilometrů do tarifních pásem a dají se nakoupit dopředu. V autobuse se musí označit ve strojku. Označením se jízdence ukousne růžek a natiskne se informace o datumu, čase a trati.

Revizoři jsou zřejmě častými cestujícími a kontrolují jak pasažéry, tak řidiče.

Jízdenka vypadá takto.

Jízdní řády:

Tištěný jízdní řád se nám podařilo sehnat pouze v Olbii (odjezdy a příjezdy z a do Olbie) - na požádání v trafice na vlakovém nádraží - zdarma.

V Cagliary je hlavní autobusové nádraží a vyvěšený seznam odjezdů a cen.

V Palau mi odjezdy autobusů do Olbie na požádání opsala ochotná prodavačka v papírnictví v přístavu.

Jízdní řád pro autobusy z kempu Spiaggia del riso blízko městečka Villasmisius lze dostat na požádání v recepci kempu - ale musíte vědět, že ho tam mají a říci si o něj.


Ceny všeho možného

Ceny jsou uvedeny v tisících lir, což je přibližně cena v německých markách.

Podle informací získaných na webu, nejblbější (= nejdražší) období pro návštěvu Sardinie je srpen, kdy má většina Italů dovolenou. Geograficky stoupají ceny s blízkostí k turisticky nejnavštěvovanějším místům na severu ostrova - u cen za kempy je poměr cen na jihu a na severu až 1:2.

Bohužel jsme si datum naši cesty nemohli moc vybírat, proto uvádím srpnové ceny.

Zboží Cena
Jogurt velké balení (400-500g): 2-4
Chléb bílý 500 g 2-3
Chléb tmavý plátkový 500 g 4
Sýr Eidam 100 g 2.50
Minerálka 1.5 l 0.6-2
Coca-cola 1.5 l 2-3
Blumy 1 kg 2.50
Hroznové víno 1 kg 4-6
Konzerva tuňák 300 g 5
Sušenky 2-5
   

 

Zboží Cena
Sandály 25-40
Tričko 10-15
Pohled 0.5-2
   
   
   
   
   
   
   
   

 


Příroda


Lidé

 


Siesta

Se siestou je třeba počítat. V době siesty jakoby ustrne život (spoustu místních také siestu tráví spánkem) a je obtížné něco vyřídit či koupit. V kempech je dokonce vyžadován nejen noční klid, ale i klid během siesty (asi od 12:30 do 15:30). Ve většině kempů je během siesty zavřená i recepce - viz zde.


 

Jak se domluvit

Pokud se v některém turistickém průvodci dočtete, že na Sardinii se domluvíte německy nebo anglicky, je to pravda. Ale jen v turistické oblasti na severu ostrova ! Jinde je alespoň minimální znalost italštiny (popř. Sardštiny pro jazykové milovníky) naprostou nezbytností, pokud nechcete strávit celý pobyt na jednom místě. Přiznávám bez mučení, že jsem to před odjezdem trošku podcenil (hlavně kvůli časové zaneprázdněnosti před odjezdem, ale také díky ukonejšení z příruček). Nicméně asi 5 lekcí italštiny, které jsem stačil přečíst během cesty na Sardinii, neslo své ovoce.

Znalost italštiny je nutná především pro cestování - například pro zjištění, kde koupit lístky na autobus, kolik lístky stojí, kdy, odkud a kam jede autobus a podobně.

Vyplatí se trénovat italské číslice a zejména hodiny - to se hodí, pokud vám někdo na dotaz kdy jede autobus vychrlí sadu číslic neuvěřitelnou rychlostí.


Literatura o Sardinii

je poměrně chudá.

Nejvíce informací najdete v knize Sardinie od Jozefa Petro, kterou vydalo nakladatelství Globus, má 64 stran a stojí 79 Kč. Bohužel je tato kniha přesně prototypem těch knih, které 95 % místa věnují tomu, v kterém století byl přestavěn místní kostel :-( Nicméně prvních třicet stránek je užitečných a i u popisu měst zde občas najdete užitečnou adresu či informaci o spojení.

Velmi kusé informace lze najít v příručkách o Itálii, ale většinou je tam tak málo informací přímo o Sardinii, že je škoda o nich ztrácet řeč.


Obrázky - zatím bez ladu a skladu

Tady je pár ilustračních obrázků. Je to bohužel foceno kompaktem  nevalné kvality, protože jsme nechtěli riskovat, že přijdeme o slušný foťák, ať už na pláži, nebo pískem v objektivu

 

Villasimius.jpg (78294 bytes) velryba.jpg (86712 bytes) vezanohy.jpg (62133 bytes) vlny.jpg (78954 bytes)
kameny.jpg (75980 bytes) dzezik.jpg (78956 bytes) nurag.jpg (54891 bytes) ZAutobusu.jpg (85962 bytes)
KempPalau.jpg (66028 bytes) dedek.jpg (102344 bytes) MonikaSzymon.jpg (90175 bytes)

Tato stránka je registrována na vyhledávacím serveru SEZNAM.