Problémy OZE

Zpět na stránku o větrných elektrárnách

Co jsou OZE

Fanoušci Greendealu nazývají OZE obnovitelnými zdroji energie.

Realisté (s technickým vzděláním) nazývají OZE občasné zdroje energie.

Tyto občasné zdroje jsou nejen zdrojem energie, ale i zdrojem (někdy značných) problémů.

Jedním z projevů masového přechodu na OZE je Španělsko (psáno v dubnu 2025). Spoléhání se na tyto zdroje způsobilo obrovský výpadek dodávek energie - blackout ve Španělsku, Portugalsku a jižní části Francie, jak o tom například píše (jinak neodborný) článek.

Krátký úryvek je zde:

Španělsko a Portugalsko zasáhl masivní výpadek elektřiny, který paralyzoval dopravu, nemocnice i online služby. Blackout přišel jen pár dní poté, co Španělsko oslavovalo historický úspěch: poprvé pokrylo 100 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Energetický zpravodaj Bloombergu Javier Blas zveřejnil, jak vypadaly podíly zdrojů ve Španělsku ve 12:30, přičemž výpadek začal ve 12:35. Samotné solární elektrárny poskytovaly přes 60 % elektrické energie, k tomu 12 % pocházelo z větrných elektráren. Podotkl, že před výpadkem bylo ve španělské síti málo zdrojů elektřiny z turbín, takže síť měla nízkou setrvačnost.

Na nízkou setrvačnost upozornil také expert na jadernou energii, Mark Nelson. „Malé nebo středně velké poruchy v síti se velmi obtížně zvládají a mohou se kaskádovitě zvrhnout v rozsáhlejší nestabilitu a výpadky, pokud je síť v nízkém stavu setrvačnosti, jako tomu bylo v pondělí ve Španělsku těsně před masivním, stále probíhajícím blackoutem,“ uvedl.

Že za španělský výpadek mohou „občasné zdroje“, tedy soláry a vítr, si myslí také bývalý ministr dopravy Vladimír Budinský, který vede spolek Konec uhlí - Nová energie. „Blackout vinou solárů, nic jiného za tím v poledne být nemůže,“ uvedl a posléze dodal: „Vinou občasných zdrojů dnes došlo ve Španělsku k blackoutu, to je zřejmá věc. To je hrozba s rostoucí výrobou ze solárů i pro nás. Uhelné elektrárny by v případě blackoutu hrály zásadní roli při obnovení dodávek.“ Jen před pár dny přitom zaznamenala španělská síť nový rekord, kdy ve všední den obnovitelné zdroje pokryly celkovou spotřebu energie.

Blas ještě dnes ráno doplnil, že 99 % elektrické sítě je opět v provozu. „O příčinách nejhoršího výpadku proudu v Evropě, který postihl více než 55 milionů lidí převážně ve dvou zemích a trval více než půl dne, se stále mlčí,“ poznamenal.

Smutné je, že se k podobným problémům vyjadřují "odborníci" ve významných funkcích, jako je např. energetická konzultantka Kathryn Porterová, která uvádí, že za výpadkem může být selhání sítě, ale nevylučuje ani kyberútok. O její odbornosti svědčí její slova:

"Grids run on alternating current which is produced from the rotation of conventional turbines (gas, coal, nuclear, hydro, but not wind). The speed of rotation creates the shape of the alternating current and voltage which is a sine"

Myslím, že i člověk se základním vzděláním ví, že průběhu elektrického napětí (sinusovka) je dán konstrukcí generátoru a rychlost otáčení turbíny na něj nemá žádný vliv.

Literatura